ເລືອກພາສາທີ່ຕ້ອງການສະແດງຜົນ

MoES Facebook

Video

      ຢຸດຕິການກະທຳຄວາມຮຸນແຮງຕໍ່ແມ່ຍິງ

      

visit

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterToday2555
mod_vvisit_counterYesterday3457
mod_vvisit_counterThis week9598
mod_vvisit_counterLast week22882
mod_vvisit_counterThis month73661
mod_vvisit_counterLast month137026
mod_vvisit_counterAll days738325

We have: 79 guests, 3 bots online
Your IP: 54.224.4.231
 , 
Today: ພ. ພ. 23, 2017


ຂຽນໂດຍ ແຂວງວຽງຈັນ   

ສກຂ ວຽງຈັນ ສອບ​ເສັງ​ຄັດ​ເລືອກ​ນັກຮຽນ​ເກັ່ງ​ຊັ້ນ ປ5, ມ4 ​ແລະ ມ7 ປະ​ຈໍາ​ສົກຮຽນ

2016-2017


   ພະ​ແນ​ກສຶກສາ​ທິການ ​ແລະ ກິລາ​​ (ສກຂ) ແຂວງ​ວຽງຈັນ ໄດ້ຈັດ​ພິທີ​ສອບ​ເສັງ​ຄັດ​ເລືອກ​ນັກຮຽນ

   ​ເກັ່ງ​ຊັ້ນ ປ5, ມ4 ​ແລະ ມ7 ​ໃນ​ສົກຮຽນ 2016-2017 ໃນ​ວັນ​ທີ 18 ມີນາ ຜ່ານ​ມາທີ່ໂຮງຮຽນມສ

   ໂພນໝີ ​​​ໂດຍ​ພາຍ​ໃຕ້ການ​ເປັນ​ປະ​ທານ​


     ຂອງທ່ານ ນາງ ຈັນ​ແພງ ວິພາ​ວັນ ຫົວໜ້າ​ພະແນ​ກສຶກສາ​ທິການ ​ແລະ ກິລາ​ແຂວງ​ວຽງຈັນ, ທ່ານ ຢົງ​ເສີ ລີ​ເຍຍ​ວື ຮອງ​ຫົວ

ໜ້າ​ພະ​ແນ​ກສຶກສາທິການ ແລະ ກິລາແຂວງ, ທ່ານ ນາງ ດາວວອນ ອໍລະບູນ ຮັກສາການຫົວໜ້າ​ຂະ​ແໜງ​ມັດທະຍົມ, ທ່ານ ພິ

ລະ​ນິດ ນາມ​ມີ​ໄຊ ຫົວໜ້າ​ຂະ​ແໜງອະນຸບານ-ປະຖົມ, ທ່ານ ທອງ​ໃສ​ ເພັດ​ສະ​ໜອນ ຜູ້​ອໍານວຍ​ການ​ໂຮງຮຽນ  ມສ  ​ໂພນ​ໝີ

ພ້ອມດ້ວຍ​ພະນັກງານ​ວິຊາ​ການ, ​ຄູ-ອາຈານ ແລະ ນ້ອງ​ນັກຮຽນ​ເຂົ້າ​ຮ່ວມ​ 400 ກວ່າຄົນ.


        ໂອກາດດັ່ງກ່າວ, ທ່ານ ນາງ ຈັນ​ແພງ ວິພາ​ວັນ ກ່າວ​ວ່າ: ການ​ສອບ​ເສັງ​ໃນ​ຄັ້ງ​ນີ້, ​ແມ່ນ​ເປັນ​ການ​ວັດ​ແທກ​ຄວາມ​ຮູ້-ຄວາ​ມ

ສາມາດ ​ແລະ ພອນ​ສະຫັວນຂອງ​ນັກຮຽນ​ເກັ່ງ​ທົ່ວ​ແຂວງ​ເປັນ​ການ​ປະ​ເມີນ​ລະດັບ​ການ​ຮຽນຂອງ​ນັກຮຽນ  ​ແລະ  ການ​ສິດສອນ​

ຂອງ​ຄູ-ອາຈານ ​ແລະ ​ເປັນ​ການ​ສອບ​ເສັງ​ຄັດ​ເລືອກ​ນັກຮຽນ​ເກັ່ງ ຜູ້ທີ່ໄດ້ຄະແນກດີອັນດັບທີ 1 ຂອງແຕ່ລະວິຊາ ໃນຊັ້ນ​ ປ5, ມ4

​ແລະ ມ7 ​ເພື່ອຄັດເລືອກເປັນ​ຕົວ​ແທນ​ໃຫ້​ແກ່​ແຂວງ​ວຽງຈັນ​ ໄປ​ແຂ່ງຂັນ​ໃນ​ລະດັບ​ທົ່ວ​ປະ​ເທດທີ່​ກະຊວງ​ສຶກສາ​ທິການ ​ແລະກິ

ລາ ຈະ​ຈັດ​ຂຶ້ນໃນໃກ້ໆນີ້.


       ການ​ສອບ​ເສັງ​ຄັດ​ເລືອກ​ນັກຮຽນ​ເກັ່ງໃນ​ຄັ້ງ​ນີ້​, ນັກຮຽນແມ່ນມາຈາກໂຮງຮຽນ ທັງພາກລັດ ແລະ ເອກະຊົນ ໃນບັນດາ 11

ເມືອງ ທົ່ວແຂວງວຽງຈັນ. ໃນນັ້ນ, ມີ​ຕົວ​ແທນ​ນັກຮຽນເກັ່ງຊັ້ນ ປ5 ​ເຂົ້າ​ຮ່ວມ 75ຄົນ, ຍິງ 64 ຄົນ, ມີ 3 ​ວິຊາ​ສອບ​ເສັງ ຄື: ວິ

ຊາ​ພາສາ​ລາວ, ຄະນິດສາດ ແລະ ວິຊາໂລກ​ອ້ອມຕົວ. ສໍາລັບຜົນ​ການ​ສອບ​ເສັງ ຊັ້ນ ປ5 ວິຊາ ພາສາລາວ ອັນດັບທີ 1 ແມ່ນນາງ

ນິຕ່າ ໄຊຍະວົງ ມາຈາກເມືອງທຸລະ ຄົມ, ​ອັນ​ດັບ​ທີ 2 ແມ່ນນາງ ປາຮົ້ວເຮີ່ ມາຈາກ ເມືອງເຟືອງ ແລະ  ອັນດັບທີ  3  ແມ່ນນາງ

ສຸດໃຈ ດວງຈັນດີ ມາຈາກ ເມືອງວຽງຄໍາ; ວິຊາ ຄະນິດສາດ ອັນດັບທີ 1 ແມ່ນທ້າວ ທິລະເດດ ພັນນະວົງ ມາຈາກ ເມືອງວຽງຄໍາ

, ​ອັນ​ດັບ​ທີ 2 ແມ່ນນາງ ສອນສະຫັວນ ສິດທິເດດ ມາຈາກ ເມືອງວຽງຄໍາ ແລະ ​ອັນ​ດັບ​ທີ 3 ແມ່ນນາງ ໜ້າຮັກ ສຸທໍາມະວົງ ມາ

ຈາກເມືອງໂພນໂຮງ ແລະ ວິຊາ ໂລກອ້ອມຕົວເຮົາ ອັນດັບທີ 1 ແມ່ນນາງ ລັດສະໝີ ໄຊຍະເວດ ມາຈາກ ເມືອງທຸລະຄົມ,  ອັນ

​ດັບ​ທີ 2 ນາງນາງ ຄໍາຮູ້ ມາຈາກ ເມືອງ ທຸລະຄົມ ແລະ ​ອັນ​ດັບ​ທີ 3 ແມ່ນນາງ ນົກນໍ້າ ສີສົມຫວັງ ມາຈາກ ເມືອງ ທຸລະຄົມ.


      ສະເພາະຕົວ​ແທນ​ນັກຮຽນ​ເກັ່ງ​ຊັ້ນ ມ4 ມີ 97 ຄົນ, ຍິງ 42 ຄົນ ແລະ ຕົວແທນນັກຮຽນ​ເກັ່ງ ມ7 ມີ 224  ຄົນ,  ຍິງ 91

ຄົນ,ມີ 4 ວິຊາ​ສອບ​ເສັງ ​ຄື: ວິຊາ​ຄະນິດສາດ, ພາສາ​ລາວ-ວັນນະຄະດີ, ຟີ​ຊິກ​ສາດ ແລະ ວິຊາເຄມີ​ສາດ. ໃນນັ້ນ, ຜົນການສອບ

ເສັງຊັ້ນມ4 ວິຊາຄະນິດສາດ ອັນດັບທີ 1 ແມ່ນທ່າວ ​ຄູຊົ່ງ ມາ​ຈາກ ມສ ຫຼັກ 52 ເມືອງໂພນໂຮງອັນ​ດັບ​ທີ 2  ແມ່ນທ້າວ  ໂຊກ

ດີຊົ່ງ ວາຈາຮົ້ວ ມາ​ຈາກ ມສ ຫຼັກ 52 ເມືອງ ໂພນໂຮງ ແລະ ​ອັນ​ດັບ​ທີ 3 ແມ່ນທ້າວ ເຢັ້ງທ່າວ ເພຍຫຼວງມາ​ຈາກ ມສ ນໍ້າຮອນ

ເມືອງໝື່ນ;ວິຊາ ພາສາລາວ-ວັນນະຄະດີ ອັນດັບທີ 1 ແມ່ນນາງ ແສງຕະວັນ ມາລາວົງ ມາ​ຈາກ ມສ​ ໂພນໝີ ​ເມືອງ ວຽງຄຳອັນ

​ດັບ​ທີ 2 ແມ່ນນາງ ວັນເພັງ ວິໄລສຸກ     ມາ​ຈາກ ມສ​ ແສນຈະເລີນ ​ເມືອງຊະນະຄາມ ແລະ ອັນ​ດັບ​ທີ 3 ແມ່ນນາງ  ກາຈີທ່າວ

ມາ​ຈາກ ມສ ຫຼັກ52 ​ເມືອງໂພນໂຮງ; ວິຊາ ຟີຊິກສາດ ອັນດັບທີ 1 ແມ່ນທ້າວ ເລົ່າທ່າວ ຢົງຫວາ ມາ​ຈາກ ມສ ຊົນເຜົ່າ​ເມືອງວັງ

ວຽງ, ອັນດັບທີ 2ແມ່ນທ້າວ ທອງເລົ່າ ມາ​ຈາກ ມສ​ ນໍ້າເພີນ ​ເມືອງໝື່ນ     ແລະ ອັນ​ດັບ​ທີ 3 ແມ່ນທ້າວ ວັນທອງເລົ່າ ຫວາລີ

ມາ​ຈາກ ມສ ນໍ້າເພີນເມືອງ ໝື່ນ ແລະ ວິຊາ ​ເຄມີ​ສາດ ອັນດັບທີ 1 ແມ່ນທ້າວ ເຊັ້ງຊົ່ງ ຕົ່ງຊົ່ງ ມາ​ຈາກ ມສ ນ້ຳຮອນ ​ເມືອງໝື່ນ,

​ອັນ​ດັບ​ທີ 2 ແມ່ນທ້າວເຊັ່ງຊົ່ງ ໄຊເຢັ້ງຊົ່ງ  ມາ​ຈາກ ມສ ຊົນເຜົ່າ ​ເມືອງໝື່ນ ແລະ ​ອັນ​ດັບ​ທີ 3 ແມ່ນທ້າວ ຕົງໃຈລີມາ​ຈາກ ມສ

ນ້ຳຮອນ ​ເມືອງໝື່ນ.


      ສ່ວນຜົນ​ການ​ສອບ​ເສັງ​ຊັ້ນ ມ7 ວິຊາ ຄະນິດສາດ ອັນດັບທີ 1 ແມ່ນທ້າວ ກົງຈ້າງ ຢົງຈື້    ມາ​ຈາກ​ ມສ ຫຼັກ 52  ເມືອງ

ໂພນໂຮງ, ​ອັນ​ດັບ​ທີ 2 ແມ່ນທ້າວ ມົວຈີມົວ ມາ​ຈາກ ມສ ຊົນເຜົ່າ ​ເມືອງວັງວຽງ ແລະ ​ອັນ​ດັບ​ທີ 3 ແມ່ນທ້າວ ປໍເຢ້ເຮີ່    ມາ​

ຈາກ ມສວັງເຮືອ ​ເມືອງທຸລະຄົມວິຊາ ພາສາລາວ-ວັນນະຄະດີ ອັນດັບທີ 1 ແມ່ນ ນາງ ກອງແກ້ວ ແກ້ວສີສະເກດມາ​ຈາກ​ ມສ

ໂພນໝີເມືອງວຽງຄໍາ,ອັນ​ດັບ​ທີ 2 ແມ່ນ ນາງ ວະນິດາ ໄວຍະເພັດ ມາ​ຈາກ ມສ​ ໂພນໝີເມືອງວຽງຄຳ ແລະ ​ອັນ​ດັບ​ທີ 3 ແມ່ນ

ນາງ ພິດສະໄໝໄຊນະຄໍາ ມາ​ຈາກ ມສ​ ບ້ານເກີນ ​ເມືອງທຸລະຄົມ; ວິຊາ ຟີຊິກສາດ ອັນດັບທີ 1 ແມ່ນທ້າວ ວືປໍຢ່າງ ມາ​ຈາກ ມ

ສ ວັງເຮືອ ເມືອງທຸລະຄົມ,ອັນດັບທີ 2 ແມ່ນທ້າວ ດາວພະອິນ ຈັນທະວົງ ມາ​ຈາກ ​ມສ ໂພນໝີເມືອງວຽງຄໍາ ແລະ ​ອັນ​ດັບ​ທີ

3 ແມ່ນ ທ້າວ  ຝຸງເຮີ່ເບັ້ງເຮີ່ ມາ​ຈາກ ​ມສ ນໍ້າຮອນ ເມືອງໝື່ນ ແລະ ວິຊາ ເຄມີສາດອັນດັບທີ 1 ແມ່ນທ້າວ ປໍຊົ່ງ ຕົ່ງເຊັ່ງຊົ່ງມາ​

ຈາກ​ ມສ ຊົນເຜົ່າເມືອງວັງວຽງ, ​ອັນ​ດັບ​ທີ 2 ແມ່ນທ້າວ ນົວເຮີ ເຢຍປາບ    ມາ​ຈາກ​ ມສ ເມືອງເຟືອງ ເມືອງເຟືອງ ແລະ ອັນ

​ດັບ​ທີ 3  ແມ່ນທ້າວ  ເມັ່ງລີບົວລົງມາ​ຈາກ ມສ​ ຫຼັກ 52 ​ເມືອງໂພນໂຮງ.


       ສໍາລັບຜູ້ທີ່ໄດ້ອັນ​ດັບ​ທີ 1 ຂອງ​ແຕ່​ລະວິ​ຊາ​ ແມ່ນ​ຈະ​ໄດ້​ບໍາລຸງ​ເພີ່ມ​ເຕີມ​ອີກເພື່ອ​ກະກຽມ​ແຂ່ງຂັນ​ລະດັບ​ທົ່ວ​ປະ​ເທດນອກ

ຈາກນັ້ນ, ຍັງໄດ້ລາງວັນ ​ເພື່ອ​ເປັນ​ການ​ຍ້ອງຍໍຊົມ​ເຊີຍນັກຮຽນທີ່​ສາມາດ​ສອບ​ເສັງ​ໄດ້ລາງວັນ​ທີ 1, 2 ​ແລະ 3 ຕາມລໍາດັບ ຄືລາງ

ວັນ​ທີ 1 ​ໄດ້​ຮັບ​ເງິນສົດ 2.000.000 ກີບ,ມີ 8 ລາງວັນ (ລວມ ມ4 ​ແລະ ມ7)ລາງວັນ​ທີ 2 ​ໄດ້​ຮັບ​ເງິນສົດ 1.500.000 ກີບ,

ມີ  8  ລາງວັນ (ລວມ ມ4​ ແລະ ມ7) ແລະ ລາງວັນ​ທີ 3 ​ໄດ້​ຮັບ​ເງິນສົດ 1.000.000 ກີບມີ8 ລາງວັນ (ລວມ ມ4 ​ແລະ ມ7).

ສຳລັບນັກຮຽນຊັ້ນປະຖົມທີ່​ສາມາດ​ສອບ​ເສັງ​ໄດ້ລາງວັນ​ທີ 1 , 2 ​ແລະ 3 ຕາມລໍາດັບຄື:ລາງວັນ​ທີ 1 ​ໄດ້​ຮັບ​ເງິນສົດ 500.000

ກີບ, ມີ 3 ລາງວັນລາງວັນ​ທີ 2 ​ໄດ້​ຮັບ​ເງິນສົດ 400.000 ກີບ, ມີ 3 ລາງວັນ ແລະ ລາງວັນ​ທີ  3 ​ ໄດ້​ຮັບ​ເງິນສົດ  300.000

ກີບ, ມີ 3 ລາງວັນ.